Παρασκευή 10 Αυγούστου 2012

Europa League: Αδοξος αποκλεισμός για τον Αστέρα Τρίπολης

Στον Γ΄ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης σταμάτησε το όνειρο για τους Αρκάδες. Το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Τρίπολη αποδείχθηκε καθοριστικό αποτέλεσμα στη ρεβάνς επί πορτογαλικού εδάφους, καθώς η ομάδα του Σάκη Τσιώλη παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχε δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ που θα την έστελνε στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Για περισσότερο από 20 λεπτά ο Αστέρας έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω της αποβολής του Φερέιρα με κόκκινη κάρτα στο 69ο λεπτό για σκληρό μαρκάρισμα στον Ουσέρο.

Από το σημείο εκείνο μέχρι το τέλος η υπεροχή των παικτών του Τσιώλη ήταν καθολική, αλλά το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Ουσέρο στο 80΄, ενώ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Σαλίν, αποδείχθηκε «φύλακας-άγγελος» σε τρεις περιπτώσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία του.