Πέμπτη 28 Νοεμβρίου 2013

Κυπελλούχος Βραζιλίας η Φλαμένγκο

Δύο γκολ στα τελευταία λεπτά χάρισαν στη Φλαμένγκο τη νίκη 2-0 επί της Ατλέτικο Παραναένσε και συνάμα το 3ο κύπελλο Βραζιλίας στην ιστορία της, μαζί με το "εισιτήριο" για το Κόπα Λιμπερταδόρες της επόμενης χρονιάς.

Οι 68.857 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο "Μαρακανά" του Ρίο περίμεναν μέχρι το 87' για το πρώτο γκολ της συνάντησης, από τον Ελίας, με το οποίο έδινε προβάδισμα στην ομάδα του Ζάιμε ντε Αλμέιδα Φίλιο, που ανέλαβε από τον Μάνο Μενέζες.

Στις καθυστερήσεις της συνάντησης, ο αρχισκόρερ του θεσμού, Ερνάνε, σημείωσε το 8ο τέρμα του και "σφράγισε" ένα θετικό κλείσιμο στη σεζόν για τη "Φλα", μετά από μία απογοητευτική πορεία στο πρωτάθλημα.

Ο Λουίζ Αντόνιο κέρδισε τον τίτλο του MVP του αγώνα, ο Φελίπε αναδείχθηκε κορυφαίος τερματοφύλακας του θεσμού και ο Λέο Μούρα σήκωσε ξανά το τρόπαιο μετά από το 2006, την προηγούμενη κατάκτηση της πιο δημοφιλούς ομάδας της Βραζιλίας (το 1990 η "παρθενική φορά).

Φλαμένγκο (4-4-2): Φελίπε, Μούρα (85' Γκονσάλες), Γουάλας, Σαμίρ, Σάντος, Αμαράλ, Αντόνιο, Ελίας (89' Πάουλο), Εντουάρντο (64' Σίλβα), Παουλίνιο, Ερνάνε

Ατλέτικο Παραναένσε (4-4-2): Ουέβερτον, Ζουνίνιο (77' Κλέμπερσον), Μανοέλ, Αλμπέρτο, Μποτέλιο, Ντέιβιντ, Ζεζίνιο, Φελίπε (56' Ντελατόρε), Μπάιερ, Μαρσέλο, Έντερσον (63' Σίρο)

Η "χρυσή Βίβλος" του Copa do Brasil

Η Φλαμένγκο κατέκτησε το Copa do Brasil για 3η φορά στην ιστορία της και πλησίασε τις πιο πετυχημένες ομάδες του θεσμού, Γκρέμιο και Κρουζέιρο, που μετρούν από 4 τρόπαια