Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Η Τσέλσι κατέκτησε το Λιγκ Καπ

Μερικές ώρες μετά την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι από τη Λίβερπουλ, που διαπλάτυνε το δρόμο ο οποίος οδηγεί στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, η Τσέλσι έκανε την... πρόβα κατακτώντας το Λιγκ Καπ, καθώς επικράτησε στον τελικό της Τότεναμ με 2-0.

Οι «πετεινοί» ξεκίνησαν πάντως με όρεξη και διάθεση να δυσκολέψουν τους «μπλε» και λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο ο Κρίστιαν Έρικσεν με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πετρ Τσεχ.

Η Τότεναμ δεν είχε τύχη λοιπόν στη συγκεκριμένη φάση και το πλήρωσε με τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών, όταν ο Τζον Τέρι βρέθηκε σε θέση βολής και «εκτέλεσε» τον Ούγκο Γιορίς για το 1-0.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο διασφάλισε τη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου νωρίς στην επανάληψη, όταν στο 56ο λεπτό ο Ντιέγκο Κόστα δοκίμασε ένα σουτ από πλάγια θέση (αριστερά), η μπάλα κόντραρε στον Κάιλ Γουόκερ κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.