Κυριακή 12 Μαΐου 2013

Το πήρε στην παράταση ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Αστέρα στον τελικό

Χρειάστηκε να φθάσουν το ματς στην παράταση αλλά τελικά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να φθάσουν στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας και να κάνουν το 16ο νταμπλ στην ιστορία του συλλόγου.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ ωστόσο η τελική νίκη και κατάκτηση του τροπαίου δεν ήρθε όσο εύκολα όπως ακούγεται.

Οι (πρωτάρηδες στον τελικό του Κυπέλλου) Αρκάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με τον Ράγιος στο 13'. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και ισοφάρισε με τον Φουστέρ στο 42'.

Το δεύτερο ημίχρονο πέρασε... άσφαιρο και με το 1-1 οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Ο Αστέρας, πάντως, δικαίως διαμαρτύρεται για χέρι του Μανιάτη που απέκρουσε τη μπάλα πάνω στη γραμμή του τέτρματος στο 68' χωρίς να γίνει αντιληπτός από τον διαιτητή.

Η παράταση ήταν ερυθρόλευκη αφού ο Ολυμπιακός με γκολ του Τζιμπούρ στο 98' και με εύστοχο πέναλτι του Αμπντούν το 119΄ έφθασε στην τελική νίκη.