Τετάρτη 27 Αυγούστου 2014

Στα αστέρια για 3η φορά το ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έγραψε ιστορία! Για τρίτη φορά στην ιστορία τους οι γαλαζοκίτρινοι προκρίθηκαν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και έστειλαν τον κόσμο τους στα... αστέρια.

Το πράγμα φαινόταν από την αρχή. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ήταν το απόλυτο αφεντικό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και το τελικό 4-0 μπορεί να χαρακτηριστεί και λίγο!

Η Άαλμποργκ δεν μπόρεσε ή μάλλον δεν την άφησε ο ΑΠΟΕΛ να φανεί απειλητική (πέραν μίας φάσης στο πρώτο ημίχρονο που ο Πάρντο έκανε τεράστια επέμβαση) και αφού ο Βινίσιους άνοιξε το σκορ στο 29΄ τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους.

Στο 44' ο Ντε Βινσέντι εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Σέρζιο, σημείωσε το 2-0 και πλέον το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο κόσμος του Θρύλου έστειλε πάρτι στις κερκίδες, το σύνθημα «το βράδυ, το βραδάκι, όταν θα έχουμε πια προκριθεί» δονούσε την ατμόσφαιρα και το 3-0, με εξαιρετικό σουτ του Αλωνεύτη, στο 64΄ήταν το «κερασάκι» στην τούρτα της πρόκρισης!

Οι γαλαζοκίτρινοι, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί, έμοιαζαν με τρένο και κάθε τους κατέβασμα στην αντίπαλη περιοχή «μύριζε» γκολ. Όπως αυτό που ήρθε στο 75', όταν ο Σέρινταν με ωραίο κατέβασμα και σουτ «έγραψε» και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Δώνης άδραξε την ευκαιρία και έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Τζιμπούρ και Εφραίμ, που αποθεώθηκαν, το παιχνίδι δεν μας επεφύλασσε άλλες συγκινήσεις και ο ΑΠΟΕΛ «κλείδωσε» τη συμμετοχή τους στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η κλήρωση είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη.

Live...

1' Έναρξη του αγώνα.

7' Άρχισε καλύτερα ο ΑΠΟΕΛ και προσπαθεί να βρει τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία.

10' Μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι, ο Λάρσεν μπλοκάρει εύκολα.

12' Είναι εμφανέστατο ότι η κυπριακή ομάδα είναι καλύτερη από τους Δανούς και αργά ή γρήγορα το γκολ θα έρθει.

15' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Μαντούκα έκανε τη σέντρα, ο Γκόμες την κεφαλιά, αλλά ο Λάρσεν έδιωξε.

17' Απειλή για τους Δανούς, όμως ο Αμορίν έδιωξε σωτήρια, όμως έπαιξε την μπάλα επικίνδυνα και ευτυχώς απέφυγε τα χειρότερα.

22' Επικίνδυνη αντεπίθεση για την Άαλμποργκ, αλλά οι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ διώχνει σε κόρνερ.

23' Νέα συρτή σέντρα στην περιοχή του Πάρντο, η μπάλα βγαίνει απομακρύνεται.

29' ΓΚΟΛ 1-0: Ο Γκόμες έκλεψε την μπάλα εκτός περιοχής, έδωσε στον Ντε Βινσέντι αυτός γύρισε στο σημείο του πέναλτι και ο Βινίσιους με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ!

33' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μαντούκα σε αντεπίθεση έκανε το σουτ, όμως ο Λάρσεν έδιωξε με τα δάκτυλα.

36' Ο Πάρντο έκανε μία από τις καλύτερες επεμβάσεις της καριέρας του! Ο Ενεβόλντσεν έκανε εξ' επαφής την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε και στο έδαφος, αλλά ο Ισπανός έδιωξε εντυπωσιακά και κράτησε το 1-0.

43' Μακρινό σουτ του Μαντούκα, ο Λάρσεν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

44' ΓΚΟΛ 2-0: Εκτέλεση κόρνερ του Σέρζιο, η μπάλα σκάει στη μικρή περιοχή και ο Ντε Βινσέντι με σουτ σημείωνει το δεύτερο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ!

45+1' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους, δύο αλλαγές για την Άαλμποργκ. Ο Ντάλσγκαρντ στη θέση του Κρίστενσεν και ο Ελένιους σε αυτή του Μπόρστινγκ.

52' Κίτρινη στον Πέτερσεν.

53' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Σέρζιο, η μπάλα ελάχιστα έξω.

55' Κίτρινη στον Τόμπσεν για τράβηγμα στον Μαντούκα.

56' Νέα πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Αμορίν, ο Λάρσεν έδιωξε σε κόρνερ.

56' Εκτέλεση κόρνερ του Σέρζιο, κεφαλιά του Ντε Βινσέντι, ο Λάρσεν μπλόκαρε σταθερά αυτή τη φορά.

61' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, στη θέση του Μαντούκα πέρασε ο Αλωνεύτης.

64' ΓΚΟΛ 3-0: Βαθιά μπαλιά, από την άμυνα του Αμορίν, ο Αλωνεύτης κάνει το κοντρόλ και με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση στέλνει τον ΑΠΟΕΛ στα αστέρια!

66' Ο Ελένιους έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Πάρντο πολύ εύκολα μπλόκαρε.

68' Ο Αλωνεύτης έκλεψε την μπάλα, αλλά ο Λάρσεν πρόλαβε και απέκρουσε.

75' ΓΚΟΛ 4-0: Πάρτι πρόκρισης για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σέρινταν έκανε το κοντρόλ εκτός περιοχής και με ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίκτυα του Λάρσεν.

79' Πρώτη επίσημη εμφάνιση για τον Τζιμπούρ, ο οποίος πέρασε στη θέση του Σέρινταν, που αποθεώνεται από τον κόσμο.

82' Και ο Εφραίμ στο γήπεδο, ο οποίος πέρασε στη θέση του Ντε Βινσέντι.

87' Σουτ του Ενεβόλντσεν ο Πάρντο μπλόκαρε.

90+1' Τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Σέρζιο, Καρλάο, Αμορίν, Αντωνιάδης, Μοράις, Βινίσιους, Γκόμες, Μαντούκα (61' Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι, Σέρινταν (79' Τζιμπούρ).

Άαλμποργκ (Κεντ Νίλσεν): Λάρσεν, Κρίστενσεν (46' Ντάλσγκαρντ), Πέτερσεν, Μπλάμπτζεργκ, Ρίσγκαρντ, Βουρτς, Μπόρστινγκ (46' Ελένιους), Γιάκομπσεν, Τόμπσεν, Ενεβόλντσεν.

Σκόρερ: Βινσίους 29', Ντε Βινσέντι 44', Αλωνεύτης 64', Σέρινταν 75'

Κίτρινες: Καρλάο / Πέτερσεν, Τόμπσεν