Κυριακή 31 Αυγούστου 2014

Σούπερ πρεμιέρα της εθνικής με 87-64 την Σενεγάλη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το Μουντομπάσκετ η εθνική ομάδα. Με τελικό σκορ 87-64 οι Ελληνες διεθνείς κέρδισαν την αδύναμη μεν Σενεγάλη, ωστόσο έδειξαν σοβαρότητα, διάθεση και προσέφεραν θέαμα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στην Ισπανία.

Την Κυριακή η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη παίζει τον δεύτερο αγώνα της για τον Β' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, κόντρα στις Φιλιππίνες (21:00).

Κορυφαίος της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη, ο Κώστας Καϊμακόγλου με 20 πόντους (ρεκόρ με τη φανέλα της Εθνικής). Ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ ήταν καταιγιστικός από τα 6.75 και σημείωσε περίπου τα μισά τρίποντα της Εθνικής (6/8 από τα 13/24 τρίποντα της γαλανόλευκης).

Ένα αλάνθαστο ημίχρονο σε όλους τους τομείς ήταν αρκετό για την Εθνική προκειμένου να μπει πρόωρα σε τροχιά... νίκης.

Απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (26 έναντι 14), εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (10/19διπ., 6/13τριπ., 7/9β.), σωστή κυκλοφορία της μπάλας με αυτοματισμούς και εξαντλητική άμυνα (περιόρισε σε 17 πόντους τους αντιπάλους στο πρώτο ημίχρονο) ήταν τα στοιχεία που έστειλαν τους Έλληνες διεθνείς στα αποδυτήρια με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+28π., 45-17).

Οι βάσεις, πάντως, μπήκαν από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν η Ελλάδα «χτύπησε» με πρωταγωνιστή τον Μπουρούση (7π., 6ριμπ.) μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (18-9).

Με την είσοδο του Αντετοκούνμπο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ανέβασε ταχύτητα, ενώ όταν πήρε το... όπλο του από τα 6.75 ο Καϊμακόγλου με 4/4 τρίποντα η εθνική έτρεξε επιμέρους σκορ 19-2 και από το 20-11 βρέθηκε στο 16' στο 39-13.

Μέχρι το ημίχρονο ο Αντετοκούνμπο προσέφερε θέαμα, ενώ ο Βασιλειάδης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τα 6.75 από τον Καϊμακόγλου και οι Έλληνες διεθνείς έκλεισαν το ημίχρονο στο +28 (45-17).

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική έδειξε να χάνει την συγκέντρωσή της για μερικά λεπτά απέναντι στην άμυνα ζώνης των Σενεγαλέζων, υπέπεσε σε 8 λάθη (στο πρώτο ημίχρονο είχε κάνει μόλις 4) και δέχθηκε ένα ακίνδυνο σερί 10-0 με το οποίο η διαφορά έπεσε στους 20 πόντους (50-30 στο 26').

Ωστόσο, Βασιλειάδης και Καϊμακόγλου βοήθησαν από τα 6.75 και τα πάντα πήραν το δρόμο τους... Η τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε με τους Έλληνες διεθνείς στους +28 (64-36), ενώ το υπόλοιπο του αγώνα ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης): Μάντζαρης 8 (2), Μπουρούσης 7, Ζήσης, Βασιλειάδης 13 (3), Καλάθης 4, Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 7 (1), Καϊμακόγλου 17 (6), Αντετοκούνμπο 11, Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Σιχ Σαρ): Νιάνγκ, Νταλμέιδα, Τόμας, ΕνΝτογιέ Μαμαντού, Ντιόπ 6 (1), Ν'Ντογιέ Μαλεγέ 11 (2), Τιάμ, Φαγέ 2, Ν'Ντουρ 4 (1), ΕνΝτιαγέ 6 , Ντιένγκ 21, Μπάντζι 14.