Σάββατο 16 Αυγούστου 2014

Η Σουόνσι... πάγωσε το «Όλντ Τράφορντ» στην πρεμιέρα

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο άρχισε η εποχή Φαν Γκάαλ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αν και οι «μπέμπηδες» εντυπωσίασαν στα φιλικά προετοιμασίας που έδωσαν, στην πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος υπέστησαν ήττα-σοκ με 2-1 από τη Σουόνσι στο «Ολντ Τράφορντ», στο επίσημο ντεμπούτο του Λουίς Φαν Γκάαλ στον πάγκο τους.

Οι απουσίες βασικών παικτών, αλλά και οι «χτυπητές» ελλείψεις στην άμυνα, «πλήγωσαν» τη Γιουνάιτεντ και οι «κύκνοι» πήραν μία μεγάλη νίκη με τα γκολ των Σουνγκ Γιουένγκ Κι (28΄) και Σίγκουρντσον (72΄).

Ο Γουέιν Ρούνεϊ, στο πρώτο του παιχνίδι ως αρχηγός της Μάντσεστερ, είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 53΄.
Χαρακτηριστικό των ως τώρα αναμετρήσεων της πρεμιέρας είναι ότι δεν νίκησε κανένας γηπεδούχος.
Στο λονδρέζικο ντέρμπι μεταξύ Γουέστ Χαμ και Τότεναμ, οι «σπερς» επικράτησαν 1-0 χάρη σε γκολ του νεοαποκτηθέντος Ερικ Ντάιερ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε ένα ματς που είχε δύο αποβολές (μία για κάθε ομάδα) και ένα χαμένο πέναλτι για τα «σφυριά» με τον Νομπλ.