Σάββατο 23 Αυγούστου 2014

Η προηγούμενη τεσσάρα... του ΠΑΟ!

Με το καρέ του Μπεργκ κόντρα στη Μίντιλαντ ο ΠΑΟ έφτασε τις 14 φορές που κερδίζει στην Ευρώπη πετυχαίνοντας από τέσσερα γκολ και πάνω. Ποια ήταν η προηγούμενη φορά.

Εννιά χρόνια πριν η ομάδα του τριφυλλιού είχε καταφέρει να πετύχει τέσσερα γκολ σε ευρωπαϊκό της παιχνίδι. Τη σεζόν 2005-2006 οι «πράσινοι» κληρώνονται με τη Βίσλα. Στο πρώτο ματς στην Πολωνία  η ομάδα της Κρακοβίας νίκησε 3-1 και δυσκόλεψε το έργο του Παναθηναϊκό για τον επαναληπτικό της Αθήνας.

Στις 23 Αυγούστου του 2005 η ομάδα του Μαλεζάνι πήρε  την μεγάλη πρόκριση για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0 και η πίεση αυξήθηκε για την ελληνική ομάδα. Ωστόσο ο Μόρις με κεφαλιά στο 62ο λεπτό έκανε το 1-0 και έδωσε το σύνθημα της μεγάλης ανατροπής.  Τρία λεπτά αργότερα ο Ολισαντέμπε διπλασίασε τα τέρματα του Παναθηναϊκού, για να έρθει στο 78΄ η απάντηση της Βίσλα με τον  Σομπολέφσκι. Όμως οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν καθώς ήταν αποφασισμένοι να προκριθούν. Ο Παπαδόπουλος στο 87’ έκανε το 3-1 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί ο  Κώτσιος στο 114' διαμόρφωσε το τελικό 4-1, δίνοντας την μεγάλη πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Παναθηναϊκός-Βίσλα Κρακοβίας 4-1
(23 Αυγούστου 2005)

Σκόρερ: 62' Μόρις, 65' Ολισαντέμπε, 87' Παπαδόπουλος, 114' Κώτσιος / 79' Σομπολέφσκι

Παναθηναϊκός (Α. Μαλεζάνι): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Σέριτς, Μόρις, Κώτσιος, Κονσεϊσάο, Χαραλαμπίδης, Μπίσκαν (74' Λεοντίου), Γκέκας, Βόουτερ (60' Παπαδόπουλος)Ολισαντέμπε (70' Άντριτς).

Βίσλα Κρακοβίας (Γ. Ένγκελ): Μάινταν, Μπαζίνσκι, Ντούνκα, Κλος, Γκλοβάτσκι, Καντόρο, Σομπολέφσκι, Ούτσε (75' Κούζμπα), Μπρόζεκ (62' Πένκσα), Ζίεντσουκ (60' Παουλίστα), Φρανκόφσκι.

Σε κανονική διάρκεια αγώνα ένα χρόνο πριν στις 7 Δεκεμβρίου του 2004 κόντρα στην Αϊντχόφεν ο Παναθηναϊκός είχε σημειώσει και πάλι τέσσερα γκολ (4-1).

Η ευρύτερη νίκη του «τριφυλλιού» στην Ευρώπη είναι 6-0 κόντρα στη ρουμανική Ελεκτροπούτερε το 1992.

Η νίκη επί της Μίντιλαντ  ήταν η 14η του Παναθηναϊκού σε ευρωπαϊκό αγώνα από τέσσερα γκολ και πάνω.