Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2015

Πέντε γκολ σε εννέα λεπτά ο Λεβαντόφσκι

Με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να κάνει συγκλονιστικά πράγματα στον αποψινό αγώνα της Μπάγερν με τη Βόλφσμπουργκ ξεκίνησε η εμβόλιμη 6η αγωνιστική στην Μπουντεσλίγκα.

Ο Πολωνός σούπερ σκόρερ των Βαυαρών πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο και σημείωσε πέντε γκολ σε 9 λεπτά, μετατρέποντας το 0-1 που είχε βρεθεί να χάνει η Μπάγερν στο ημίχρονο σε 5-1 στο 60ό λεπτό (!!) και δημιουργώντας μια σειρά από ρεκόρ.

Πλέον, ο Λεβαντόφσκι κατέχει τον τίτλο του πιο "γρήγορου πιστολιού" στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα ως προς τα χατ τρικ στη διοργάνωση, αφού χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να καταρρίψει το προηγούμενο ρεκόρ, που ανήκε εδώ και 24 χρόνια στον Μίχαελ Τένις της Ντούισμπουργκ.

Ακόμη, ο "Λέβα" σκόραρε τέσσερα γκολ σε 6 λεπτά και πέντε σε 9, επιδόσεις που αποτελούν επίσης ξεχωριστά ρεκόρ αλλά δεν πήρε το ρεκόρ του Ντίτερ Μίλερ, ο οποίος είχε σημειώσει έξι γκολ στο παιχνίδι με τη Βέρντερ στις 17 Αυγούστου 1977.

Αναλυτικά:

Μπάγερν Μονάχου-Βόλφσμπουργκ 5-1 (51΄, 52΄, 55΄, 57΄, 60΄ Λεβαντόφσκι - 26΄ Καλιγκιούρι)
    Ντάρμσταντ-Βέρντερ Βρέμης           2-1 (31΄ πεν, 84΄ Βάγκνερ - 19΄ Γιόχανσον)
    Χέρτα Βερολίνου-Κολονία                2-0 (43΄, 90΄+ Ιμπίσεβιτς)
    Ινγκολστατ-Αμβούργο                      0-1 (87΄ Γκρέγκοριτς)