Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου 2014

Εθνική Ελπίδων: Ήττα με 3-0 από την Σουηδία

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 3-0 από τη Σουηδία στην πόλη Χάλμσταντ και απομακρύνθηκε σημαντικά από τον στόχο της πρόκρισης στα μπαράζ του EURO 2013/15. Ήταν ένα αποτέλεσμα άδικο για τις Ελπίδες, καθώς είχαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης την υπεροχή και τον έλεγχο του ρυθμού, όμως κάποιες ολιγωρίες επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πετύχουν αυτή την πολύτιμη νίκη.

Για να πάρει, πλέον, την πρόκριση η Εθνική μας, οφείλει να νικήσει με δύο γκολ διαφορά την Πολωνία στο τελευταίο ματς της 9ης Σεπτεμβρίου στην Κατερίνη και να λήξει ισόπαλος ο αγώνας Σουηδία-Τουρκία, την ίδια ημέρα.

Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του α΄ ημιχρόνου, παίζοντας με πολλές πάσες στο χώρο του κέντρου. Δική της ήταν η πρώτη καλή στιγμή με το δυνατό σουτ του Μαρινάκη και την εντυπωσιακή επέμβαση του Κάλγκρεν στο 22΄. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να πατήσουν στην ελληνική περιοχή και έφτασαν κοντά στο γκολ μόνο μια φορά με το σουτ του Γκούσταφσον από πλεονεκτική θέση και την απομάκρυνση της μπάλας από τα σώματα των Ελλήνων αμυντικών (38΄).

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε, καθώς οι Σουηδοί πέτυχαν γρήγορο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουϊντέτι (52΄). Όπως ήταν φυσικό, η ελληνική ομάδα πίεσε ασφυκτικά στη συνέχεια τους αντιπάλους, αφήνοντας, όμως, περισσότερους κενούς χώρους στην άμυνά της. Η Σουηδία πέτυχε, σε αντίθεση με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που δεν μπορούσε να ολοκληρώσει τις φάσεις, και δεύτερο γκολ στο 73΄ με το πλασέ του Τελίν (εκμεταλλεύθηκε λάθος στη μεσαία γραμμή). Οι Έλληνες διεθνείς, παρά τη ψυχρολουσία από το εις βάρος τους σκορ που δεν αντικατόπτριζε την εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο, συνέχισαν την επιθετική τους προσπάθεια και έφτασαν κοντά στο γκολ με την άστοχη κεφαλιά του Βέλλιου από το ύψος της μικρής περιοχής στο 76΄, ενώ ψηλά άουτ κατέληξε η μπάλα και στο καλό σουτ του Μπούζα στο 84΄. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 1ο λεπτό του επιπλέον χρόνου ο Τελίν με διαγώνιο σουτ.

Ο Ιταλός διαιτητής της αναμέτρησης, Νταβίντε Μάσα παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Αουγκούστινσον, Κολοβό, Μπουχαλάκη, Λαγό.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Κάλγκρεν, Κραφθ, Χόλμεν, Χελάντερ, Αουγκούστινσον, Γκούσταφσον (87΄ Σεβανκάμπο), Χίλεμαρκ, Λεβίκι, Όλσον, Γκουϊντέτ (78΄ Τίμπλινγκ)ι, Καλίλι (67΄ Τελίν).

ΕΛΛΑΔΑ: Διούδης, Μαρινάκης, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Κουρμπέλης, Λαγός (81΄ Μπούζας), Μπουχαλάκης, Κολοβός (71΄ Μπακασέτας), Μαυρίας (78΄ Λυκογιάννης), Καρέλης, Βέλλιος.

*Ο Κολοβός συμπλήρωσε δύο κίτρινες και δεν θα είναι στη διάθεση του κ. Τσάνα για το ματς με τους Πολωνούς.

*Η Τουρκία νίκησε 3-0 εκτός έδρας τη Μάλτα.