Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

Ο Λάμπαρντ «πίκρανε» την Τσέλσι, διασυρμός για Μ.Γιουνάιτεντ

Ο Φρανκ Λάμπαρντ ήταν αναμφισβήτητα ο άνθρωπος του ντέρμπι Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι, που έγινε απόψε για την 5η αγωνιστική της πρέμιερ λιγκ κι έληξε χωρίς νικητή (1-1).

Ο διεθνής άσος αντικατέστησε στο 78ο λεπτό τον Κολάροφ και επτά λεπτά αργότερα, ισοφάρισε το γκολ του Σίρλε στο 72` και όπως είναι φυσικό, δεν πανηγύρισε, καθώς έχει ανδρωθεί ποδοσφαιρικά κι έχει περάσει το σημαντικότερο μέρος της καριέρας του στο Λονδίνο και στους «μπλε».

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο παρέμεινε στην κορυφή και -παρά το γεγονός πως είναι νωρίς για εκτιμήσεις- δείχνει έτοιμη να επιβεβαιώσει τον κανόνα, σύμφωνα με τον οποίο στις περισσότερες περιπτώσεις της πλούσιας καριέρας του, ο Πορτογάλος παίρνει πρωτάθλημα στην ...δεύτερη σεζόν του στον πάγκο.

Οι απογοητευτικές εμφανίσεις της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνεχίστηκαν, καθώς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στην Premier League, ηττήθηκε με το εντυπωσιακό 5-3 στην έδρα της Λέστερ.

Οι «μπέμπηδες» προηγήθηκαν στο μέσο του δευτέρου ημιχρόνου με 3-1, όμως οι «αλεπούδες» αντεπιτέθηκαν και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Γιουνάιτεντ, σημειώνοντας τέσσερα γκολ σε διάστημα είκοσι λεπτών.

Μάλιστα, παρά την ήττα της Λίβερπουλ το Σάββατο από την Γουέστ Χαμ, ο Μάριο Μπαλοτέλι δεν έχασε την ευκαιρία να χλευάσει την ήττα των Μπέμπηδων μέσω twitter γράφοντας: «Man utd... LOL (σ.σ.: Lough Out Loud= γελάω δυνατά)».

Παράλληλα, η Τότεναμ «έπεσε θύμα» έκπληξης, καθώς έχασε εντός έδρας από την Γουέστ Μπρομ με 1-0, όπως και η Εβερτον, που παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε, ηττήθηκε στο «Γκούντισον Παρκ» από την Κρίσταλ Πάλας με 3-2.