Πέμπτη 5 Ιουνίου 2014

Ο Παναθηναϊκός πρωταθλητής, νίκησε 82-71 τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο θριαμβευτής του 5ου τελικού της Α1 Ανδρών και δίκαια στέφθηκε για 34η φορά στην Ιστορία του πρωταθλητής Ελλάδας. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 82-71 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και διεύρυναν την «πράσινη» κυριαρχία, κατακτώντας τον 15ο από τους τελευταίους 17 τίτλους.

Κορυφαίος των νταμπλούχων Ελλάδας ο Γιόνας Ματσιούλις με 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Δημήτρης Διαμαντίδης (11π., 7ασ.) και Αντώνης Φώτσης (10π.), με τον τελευταίο να κερδίζει καλάθι και φάουλ στο τελευταίο 3λεπτο και να δίνει τέλος στα όνειρα του Ολυμπιακού για ολική επαναφορά.

Από τους «ερυθρόλευκους» των 13 λαθών και των 5/25 τριπόντων ξεχώρισαν οι Λοτζέσκι και Πρίντεζης με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι απογοητευτικός μένοντας στους 6 πόντους με 0/4 τρίποντα και 2 λάθη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτος από τα 6.75 στο παρκέ του ΟΑΚΑ και με 2/3 στα πρώτα λεπτά έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι, όταν προηγήθηκε με 6-2 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 3' (10-7). Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι παρασύρθηκαν από τον «χειμαρρώδη» ρυθμό του Παναθηναϊκού, που πέρασε το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 15-10 (5΄).

Ακολούθησαν αψυχολόγητα σουτ απο τα 6.75 του Ολυμπιακού, που τα... έσπασε στη συνέχεια πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (3/11 στο α' δεκ.) και αν δεν υπήρχε ο Πρίντεζης τότε η εις βάρος του διαφορά της πρώτης περιόδου θα ήταν μεγαλύτερη από το -9 (28-19). Με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να μαζέψει τη «σκόρπια» άμυνα του ο Παναθηναϊκός των εξαιρετικών ποσοστών ευστοχίας (17/28 σουτ εντός πεδιάς, 16/18 βολές) έτρεξε επιμέρους σκορ 13-7 και στο 15 εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (41-26).

Ο Λοτζέσκι ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση των Πειραιωτών (13π. στο α' ημ.), τη στιγμή που ό,τι επιχειρούσε ο Μπαρτζώκας έπεφτε στο κενό (έπαιξε ακόμη και με 4 περιφερειακούς και μοναδικό ψηλό τον Ντάνστον, ενώ έδωσε και χρόνο συμμετοχής στον Σερμαντίνι). Η «πράσινη» κυριαρχία συνεχίστηκε, ενώ όταν ο Σερμαντίνι διαμαρτυρήθηκε για φάουλ που δεν του δόθηκε και χρεώθηκε μπλοκ του... Ράιτ στον Γεωργιανό σέντερ ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +21 (53-32).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι διαιτητές έστειλαν μέχρι το ημίχρονο 18 φορές τους «πράσινους» στη γραμμή των βολών, εν αντιθέσει με μόλις 4 του Ολυμπιακού, αλλά αυτό σίγουρα δεν επηρέασε την εικόνα του αγώνα, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απελπιστικά άστοχοι, είχαν 7 λάθη, τη στιγμή που ο αρχηγός τους είχε μείνει και πάλι στους 2 πόντους (1/2διπ., 0/2τριπ., 0/2β.) με 2 λάθη.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πήρε σφυρίγματα από φάουλ (7 πόντους από βολές), βελτίωσε τα αμυντικά του αντανακλαστικά, πήρε βοήθειες στην επίθεση από τον Κόλινς (11π. στο γ' δεκ.) και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στους -14 (70-56). Ωστόσο το «μαξιλαράκι» των +21 πόντων του ημιχρόνου υπήρξε καταλυτικό για τον Παναθηναϊκό, που βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Ματσιούλις και δεν απειλήθηκε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έδειξε να μένει από δυνάμεις, όταν ο Ολυμπιακός «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα με πρωταγωνιστή τον Ντάνστον (7π.) και με επιμέρους σκορ 12-4, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Λοτζέσκι, μείωσε σε 74-68 στο 37'. Μέχρι εκεί όμως... Ο Φώτσης πήρε παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ (76-68) και ο Παναθηναϊκός χωρίς να αγχωθεί έφτασε άνετα στο τελικό 82-71.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Αναστόπουλος και Φούφης

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-32, 70-56, 82-71